30 квітня 2020

Важливе від МОН №2: ЗНО-2020, заповнення журналу на карантині, гроші на розвиток шкіл та корисні матеріали для вчителів


Шановні колеги, щасливі знову бути з вами на зв’язку!
Минулого тижня ми отримали від вас багато схвальних відгуків на цю розсилку, а також понад 500 рекомендованих контактів, яким ви також радите надсилати наші листи з найважливішими новинами від Міністерства освіти і науки України.
Величезне спасибі за ваші відгуки та пропозиції, ваша підтримка – потужний стимул для нас працювати більше та краще. Якщо у вас з’являться додаткові пропозиції, як ми можемо покращити ці листи – ми з радістю дослухаємося до вас, потрібно лише залишити відгук у формі: forms.gle/GggtfGZFHVkPfMFd7.
Також нашим новачкам ми нагадуємо, що отримання цієї розсилки – виключно добровільне. Якщо ви не хочете її отримувати, будь ласка, дайте знати у цій гугл-формі: forms.gle/z27Y2Raf2R7w6W8P6.
Дякуємо, що залишаєтесь із нами на зв’язку, а зараз переходимо до найважливіших новин від МОН за минулий тиждень!
РЕГІОНИ МОЖУТЬ РОЗПОЧАТИ ВИКОРИСТАННЯ
КОШТІВ СУБВЕНЦІЙ НА НУШ ТА ПРОГРАМУ "СПРОМОЖНА ШКОЛА" 
У середу, 29 квітня, Уряд прийняв рішення, які дають можливість регіонам стартувати з використанням коштів двох урядових субвенцій на розвиток школи: 
  • 1 млрд 60 млн грн субвенції на НУШ, яка дає можливість продовжити реформу початкової школи та дозволить її учням у вересні 2020 року розпочати навчання у належно обладнаних класах;
  • 500 млн грн субвенції на програму "Спроможна школа для кращих результатів". Ці кошти призначено на завершення будівництва, закупівлю обладнання та створення навчальних кабінетів, оновлення інтер’єрів у шкільних приміщеннях. 
Докладно можна прочитати тут: bit.ly/2ySohDt
ЗНО-2020 ТОЧНО ВІДБУДЕТЬСЯ: ОСОБЛИВОСТІ ТА СТРОКИ ПРОВЕДЕННЯ
Дати проведення ЗНО залежатимуть від завершення карантину. Якщо карантин завершиться до початку червня, основна сесія тестування пройде між 25 червня та 17 липня. Якщо карантин триватиме до початку серпня, ЗНО відбудеться з 17 серпня до 4 вересня. Терміни вступної кампанії в українських університетах, відповідно, також зміняться.
Формат і процедура проведення ЗНО у 2020 році не зміняться. За правилами, під час складання ЗНО в аудиторії перебуває максимум 15 учасників та 2 інструктори.  Обов’язковою є дистанція 1,5 метри між учасниками в аудиторії. Без змін залишаться кількість тестів та їхній зміст. 
Усі учасники ЗНО та інструктори будуть забезпечені засобами індивідуального захисту та антисептиками. Приміщення будуть провітрювати та дезінфікувати.
Більш докладно можна ознайомитись тут: bit.ly/3bQOz7n
Нагадуємо, що вся інформація про зміни в освіті через карантин збирається та постійно оновлюється на спеціальному сайті – mon-covid19.info
ЯК ЗАПОВНИТИ КЛАСНИЙ ЖУРНАЛ ПІСЛЯ КАРАНТИНУ:
ВІДЕОРЕКОМЕНДАЦІЯ ВІД МОН
Під час будь-якої форми дистанційного навчання вчитель може робити нотатки про перебіг навчання, зазначати оцінки. Заповнити класний журнал можна буде після карантину, коли вчителі з учнями повернуться до школи. Можна вести електронний журнал, якщо він є.
Т.в.о. Міністра освіти і науки Любомира Мандзій ділиться порадами у відеорекомендації МОН: https://bit.ly/2Wb5NWL
ВСЕУКРАЇНСЬКА ШКОЛА ОНЛАЙН – ТЕПЕР ДЛЯ ВСІХ КЛАСІВ
З вівторка, 28 квітня, Всеукраїнська школа онлайн розпочала трансляцію уроків для учнів усіх класів. Абсолютно всі заняття можна переглянути у будь-який час на YouTube МОН
Уроки для 5-11 класів транслюються у ПН-ПТ з 10:00, а для 1-4 класів – з 9:00 у ВТ та ЧТ.
Нагадуємо, що ви можете одразу перейти на потрібний вам список відтворення – для вашої зручності всі уроки розсортовані за класами:
Уся інформація про Всеукраїнську школу онлайн збирається та оновлюється за посиланням: bit.ly/2XT6BlA
КОРИСНІ МАТЕРІАЛИ, РЕСУРСИ, АНОНСИ
  • Минулого тижня відбулось одразу 2 онлайн-трансляції у форматі “Вчитель вчителю про дистанційну освіту”. Думаємо, ця інформація може бути корисна вам та учителям вашої школи. Так:
    про використання сервісу Discord у дистанційному навчанні розповідає вчитель математики Тарас Павлов. Тут можна подивитися запис онлайн-трансляції: bit.ly/2WeYSLV, тут можна завантажити презентацію про сервіс: cutt.ly/YysCnkC, тут можна завантажити сам сервіс Discord: discordapp.com
    про цікаві сервіси, які можна використовувати для уроків Географії під час дистанційного навчання, розповідає вчителька Алла Євтушенко. Відеозапис її трансляції можна подивитися тут: bit.ly/35jDsSj, а завантажити презентацію можна тут: cutt.ly/1yinYsm.
     
  • Якщо педагоги вашої школи під час онлайн-навчання використовують ZOOM, важливо пам’ятати про елементарні правила безпеки:
    - не поширюйте посилання на онлайн-конференції у відкритому доступі, надавайте його лише тим, хто має бути на занятті, зустрічі;
    - використовуйте можливість входу в конференцію за паролем, який надсилається учасникам заздалегідь;
    - вимкніть функцію “долучитись раніше організатора” – так ви, будучи в ролі організатора, зможете краще контролювати, хто заходить у конференцію;
    - користуйтесь функцією “кімната очікування”, за допомогою якої організатор зможе підтверджувати учасників конференції до її початку і виявляти зайвих; 
    - користуйтесь функцією передачі файлів лише коли впевнені у всіх учасниках конференції – це убезпечить від надсилання вірусних програм і зайвих файлів невідомими особами;
    - оновіть програму до останньої версії; 
    - спробуйте використовувати інші сервіси для дистанційного навчання. 
Ми також продовжуємо збирати рекомендовані вами контакти для цієї розсилки. На жаль, минулого тижня стався технічний збій, через що збереглися не всі рекомендовані вами контакти. Тому якщо ви рекомендували колег минулого разу та/або знаєте ще когось, кому може бути цікавий такий формат спілкування з Міністерством, будь ласка, заповніть цю форму: forms.gle/6H6ckAZHJjzbcQDo9.
Цього тижня це все! До наступного четверга!

З любов’ю
команда Міністерства освіти і науки України

1 травня- свято праці



Першотравень як свято встановлене у пам’ять про протести робітників у Чикаго, які вимагали встановлення 8-годинного робочого дня
Ще півтора століття тому робочий час найманих працівників здебільшого тривав, як кажуть, від світання до смеркання. 12-15 годинний робочий день, втім, подекуди він тривав і до 20 годин,  виснажував людей, які за свою працю отримували мізерну зарплату. Зрештою робітники почали вимагати і збільшити оплату праці і  встановити робочий час із доцільною тривалістю.
1 травня 1868 року на вулиці Чикаго вийшли робітники, які вимагали встановити восьмигодинний робочий день. Потім хвиля протестів покотилась далі. Тоді мітинги і страйки перейшли в зіткнення з поліцією, жертвами яких стали і протестувальники, і стражі правопорядку.
Далі протести охопили багато країн. І 14 липня 1889 — на II (Паризькому) конгресі II Інтернаціоналу після доповіді американських делегатів про робітничий рух у США було ухвалене рішення про організацію «інтернаціональної демонстрації, коли у всіх країнах і містах в один визначений день маси трудівників вийдуть на вулиці з вимогою офіційного скорочення робочого дня до 8 годин». Днем для проведення демонстрації було обрано 1 травня – у пам’ять про травневі робочі протести 1886 року в Чикаґо.
Отже, Перше травня у світі почали святкувати як день праці., який відзначають у 143 країнах
Щоправда, у різних країнах встановлені різні назви: День праці, День весни, Травневий день, Свято весни і праці, Свято встановлення 8-годинного робочого дня і, навіть, День конвалій.  Однак низка країн святкує День, присвячений праці в інші дні року. Так, у США він припадає на перший понеділок вересня, а у Японії на 23 листопада. У Австралії «Восьмигодинний день» у різних штатах відзначають у різні дні.
Також у різних країнах встановилися й різні й традиції святкування Першотравневих свят.
В Україні щодо Дня праці й досі точаться дискусії. Проте, нині політична складова цього дня поступово відходить, а сьогоднішній день перетворюється на можливість відпочити.
На території України  день праці вперше відзначили у Львові у1890 році, а у східній частині України – у 1900 році.
У СРСР Першотравень мав і іншу назву – Міжнародний день солідарності трудящих, і був одним з основних державних  свят.  Відзначався демонстраціями, а під вечір – масовими гуляннями. Востаннє в екс-СРСР 1 травня офіційно святкували  у 1990 році.
У 2017 році Верховна Рада України проголосувала за зміни до статті 73 Кодексу законів про працю, перейменувавши День солідарності трудящих в День праці. У нашій країні 1 травня є офіційним вихідним днем.

24 квітня 2020

Роковини Чорнобильської трагедії





Як відомо, 26 квітня 1986 року, о 1 год. 23 хв., на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу.
Внаслідок вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку. Майже одразу на місце аварії приїхали пожежники. Вогонь гасили до 5 години ранку. Проте, у середині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.
Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки.
Від самого початку Москва та керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки екологічної катастрофи. Першою про підвищення рівня радіації повідомила Швеція. Лише 28 квітня в СРСР з’явилося  перше офіційне повідомлення.
У перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець вісімдесятих років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн осіб. В результаті цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель.
Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним «саркофагом». За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин, які складаються із залишків зруйнованого реактора. З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено. Водночас об’єкт «Укриття», зведений у 1986 році, поступово руйнувався.
Україна звернулася до міжнародної спільноти щодо проведення конкурсу проектів із перетворення об’єкта «Укриття». У 2004 році було проведено тендер на проектування і спорудження нового «саркофагу» -  Нового безпечного конфайнмента. Цей проект повністю профінансовано Європейським банком реконструкції та розвитку: кошти на будівництво, а це близько 1,5 млрд. Євро, надали 40 країн-донорів. Зрештою, 10 серпня 2007 року був підписаний Контракт щодо будівництва НБК, а 29 жовтня 2007 року почалися роботи. До робіт були залучені найкращі українські та зарубіжні фахівці.
29 листопада 2016 року Арку НБК було насунуто на об’єкт «Укриття». Нині Новий безпечний конфайнмент над зруйнованим енергоблоком Чорнобильської АЕС введений в експлуатацію. Надалі будуть роботи з демонтажу нестабільних конструкцій об’єкту «Укриття». За задумом проектувальників, нова споруда зможе вирішити проблему, як мінімум, на сто років, хоча ліквідувати станцію планують у 2065 році.
Чорнобильська трагедія стала символом мужності ліквідаторів, і пам'ятати про їхній подвиг є обов'язком українців.
"26 квітня є днем пам’яті про найбільшу техногенну катастрофу та вшанування всіх, хто брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Чорнобиль – не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків", - наголосив голова Державної служби з надзвичайних ситуацій Микола Чечоткін у зверненні з нагоди 34-ї річниці Чорнобильської катастрофи.
Він наголосив, що обов'язок українців пам'ятати про всіх ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС.
"Ми пам'ятаємо всіх поіменно: і тих хто відійшов у вічність, і тих, з ким маємо честь жити і працювати разом. Низький уклін і довічна шана всім, хто брав участь у подоланні чорнобильського лиха, хто ціною власного життя подарував майбутнє всьому людству", - наголосив Чечоткін і подякував ліквідаторам за їхні мужність, героїзм та самопожертву.
Міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевічс назвав 34-у річницю з дня катастрофи на Чорнобильській АЕС нагадуванням про наслідки приховування правди.
"Ми відзначаємо 34-у річницю аварії на Чорнобильській АЕС, так добре розкриту в серіалі "Чорнобиль" від HBO, як нагадування про те, чому сталася ця катастрофа, і про наслідки приховування правди. Це дуже важливо сьогодні, як і боротьба з черговою катастрофою", - написав він, подякувавши "тим, хто врятував світ".

Важливе від МОН: Продовження карантину, рекомендації та анонси (лист №1)



Шановні освітні управлінці та педагоги!
У період карантину як ніколи важливо підтримувати зв’язок та ділитися інформацією. Саме тому Міністерство освіти і науки підготувало для вас новий формат спілкування – щотижневі розсилки з найбільш актуальними новинами шкільної освіти, рекомендаціями та листами МОН, а також іншою інформацією, яка може бути корисною для вас та ваших учнів.
Для створення цієї розсилки ми використали адреси, подані вами через ДІСО, а також контакти, надані обласними управліннями освіти.
Отримання цієї розсилки – виключно добровільне. Саме тому, якщо ви не хочете її отримувати, будь ласка, вкажіть це у цій формі.
Якщо ви, ваші педагоги або колеги з інших шкіл також хочуть отримувати цю розсилку на іншу електронну скриньку, ми без проблем додамо нові адреси до розсилки – просто заповніть цю форму.
А зараз переходимо до наших новин! 
КАРАНТИН ПРОДОВЖЕНО ДО 11 ТРАВНЯ
Загальнонаціональний карантин продовжено до 11 травня 2020 року – відповідне рішення Уряд ухвалив 22 квітня. Це означає, що всі заклади освіти, зокрема школи, продовжують працювати з використанням технологій дистанційного навчання.
З огляду на це ось на що потрібно звернути увагу:
  • Лист МОН щодо організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти під час карантину – тут і про організацію дистанційного навчання, і про заповнення журналів та виставлення оцінок, і про зарплати вчителів. Новина про це тут, безпосередньо лист можна завантажити тут.
  • Рекомендації МОН щодо проведення підсумкового оцінювання та організованого завершення 2019-2020 навчального року.
  • Якщо ви працюєте в спеціальному закладі освіти, закладі освіти для дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, вам в нагоді стане це роз’яснення від МОН.
  • 22 квітня т.в.о. Міністра Любомира Мандзій провела трансляцію, де онлайн відповідала на питання освітян щодо карантину. Ознайомитись із її записом можна тут.
Також ми створили для вас спеціальний сайт, де зібрано всю інформацію про зміни в освіті через карантин (для шкіл там є окремий розділ) – mon-covid19.info
Будь ласка, ознайомтеся!
ВСЕУКРАЇНСЬКА ШКОЛА ОНЛАЙН
Для організації дистанційного навчання школи можуть використовувати відеоуроки для учнів 5-11 класів у межах проєкту Всеукраїнська школа онлайн. Їх можна переглядати на YouTube-каналі МОН та ще на 15 телеканалах і медіаресурсах. За результатами двох тижнів роботи, 54% українців позитивно оцінили проєкт.
На YouTube-каналі МОН уроки публікуються і зберігаються в окремих списках відтворення для кожного класу:
Цього тижня проєкт:
  • запускає дворівневий експертний супровід, для того щоб уникнути можливих помилок та неточностей;
  • отримав окрему сторінку на сайті МОН, де збирається вся оновлена інформація;
  • стає доступнішим – поступово до уроків, що вже вийшли, публікуватимуться субтитри.
ОЛІМПІАДИ ТА МАН: СКАСУВАННЯ ТА ПЕРЕНЕСЕННЯ
НЕ ПРОВОДИТИМЕТЬСЯ: IV етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів, що мав відбутись протягом 2019/2020 навчального року. Деталі – тут.
ПЕРЕНЕСЕНО: фінальний етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН – він має відбутись 4-9 листопада 2020 року.
РОЗ’ЯСНЕННЯ ЩОДО ПЕРЕВЕДЕННЯ ВЧИТЕЛІВ-ПЕНСІОНЕРІВ НА КОНТРАКТ
Закон “Про повну загальну середню освіту” передбачає обов’язкове переведення всіх вчителів, які отримують пенсію за віком, на строкові договори з 1 липня 2020 року.
З огляду на це МОН зробило роз’яснення та рекомендувало керівникам закладів загальної середньої освіти завчасно – до 30 квітня 2020 року – поінформувати всіх вчителів, які отримують пенсію за віком, про переведення їх на строкові договори, і з усіма, хто погодиться, укласти такі договори на один рік. 
ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ ГРОМАДСЬКОГО ОБГОВОРЕННЯ
ДЕРЖСТАНДАРТУ БАЗОВОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ
На сайті МОН оприлюднено докладний звіт про результати громадського обговорення Державного стандарту базової середньої освіти
При цьому до 1 травня всі зацікавлені особи зможуть взяти участь в онлайн-обговоренні доопрацьованого проєкту Стандарту та стратегії його впровадження. Про час проведення таких обговорень буде повідомлено на сайті та у соцмережах МОН.
Ми дуже просимо вас ознайомитись із проєктом Держстандарту, з результатами громадського обговорення, а також слідкувати за оновленнями на сайті та у соцмережах МОН, щоб долучитись до обговорення.
Ваша думка у цьому питанні надзвичайно важлива!
КОРИСНІ МАТЕРІАЛИ, РЕСУРСИ, АНОНСИ
  • Завтра о 14:00 на Facebook-сторінці МОН, спільно із сайтом Нова українська школа, відбуватиметься онлайн-трансляція з учителькою географії ліцею "Наукова зміна" у Києві Аллою Євтушенко. Вона розповість про:
    - власний досвід запровадження дистанційного навчання,
    - дистанційне навчання – як організувати, якщо є багато «але»,
    - корисні додатки, які точно стануть у пригоді та сподобаються дітям,
    - варіанти ресурсів, які допоможуть вчителю та зацікавлять учня.
  • Викладачі Харківського політехнічного інституту записали цикл відеоуроків “Слідами CHORNOBYL”, які розкривають тему Чорнобильської катастрофи для школярів. На прикладі цієї трагедії учням, зокрема, пропонують вивчити комплекс явищ із позиції фізики, екології, хімії, енергетики та  історії.
  • На сайті Харківського політехнічного інституту у відкритому доступі розмістили серію майстер-класів із природничо-математичних та інженерно-технічних наук. Їх проводять викладачі та студенти вишу для школярів із різних регіонів країни. 
  • Ми також просимо вас поширити на ваших інформаційних ресурсах та через спільні групи поради для батьків під час карантину від МОН та ЮНІСЕФ УКРАЇНА. В них йдеться про правильний розпорядок дня, як говорити про про вірус з дітьми та додаткові ідеї, чим зайняти дитину під час карантину. Думаємо, батьки будуть вам вдячні за такі додаткові ресурси.

23 квітня 2020

Новини освіти в Україні




МОН: варто бути готовими до завершення навчального року онлайн



У Міністерстві освіти і науки повідомляють, що у зв'язку із продовженням загальнонаціонального карантину заклади освіти мають бути готовими до завершення навчального року дистанційно.
Про це йдеться у коментарі в.о. міністра освіти Любомири Мандзій щодо завершення навчального року.
За її словами, всі заклади освіти продовжують працювати з використанням технологій дистанційного навчання.
«Карантин продовжено, а це означає, що ми маємо бути готові до завершення навчального року дистанційно. МОН надало роз’яснення для всіх закладів освіти та публікує рекомендації на офіційних ресурсах», – зазначила Мандзій.
Вона нагадала, що МОН вже опублікувало рекомендації щодо завершення навчального року та оцінювання школярів.
Зокрема, в умовах використання технологій дистанційного навчання педради шкіл мають самостійно визначати особливості організації освітнього процесу і завершення навчального року.
Оформлення свідоцтв про здобуття базової середньої освіти, свідоцтв досягнень, табелів навчальних досягнень учнів має бути завершено не пізніше 15 червня 2020 року.
Учням 1-8-х і 10-х класів, які не планують навчатися в іншому закладі освіти, рекомендовано надіслати копії відповідних документів електронною поштою або в інший спосіб, а оригінал документа вручити у вересні 2020-2021 н. р.
У календарно-тематичному плануванні на 2020-2021 навчальний рік Міністерство освіти рекомендує збільшити час на узагальнення та закріплення матеріалу за попередній навчальний рік, а у 2-11-х класах провести вхідне діагностування рівня знань учнів за 2019-2020 н. р.
З метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19, у 2019/2020 навчальному році рекомендовано не проводити масові заходи, зокрема – останні дзвоники та випускні вечори.