“ДІЗНАЙСЯ ПРО СВОЮ СИЛУ”: МОЗ УКРАЇНИ ТА ТЕЛЕКАНАЛ ПЛЮСПЛЮС ЗАПУСТИЛИ РОЛИКИ ДЛЯ ДІТЕЙ.
Супергерої йдуть до школи
НОРМАТИВНО-ПРАВОВА БАЗА
Закон України "Про повну загальну середню освіту"
Закон України "Про позашкільну освіту"
Закон України "Про охорону дитинства"
Закон України "Про освіту"
Наказ МОНУ від 16.05.2019 № 659 "Про затвердження Положення про розслідування нещасних випадків, що сталися із здобувачами освіти під час освітнього процесу"
Наказ Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 № 974 "Про затвердження Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України"
Наказ Міністерства освіти і науки України від 10.11. 2016 № 1344 "Щодо безпеки життєдіяльності учасників освітнього (навчально-виховного) процесу"
Наказ Міністерства освіти і науки України від 18.04.2006 №304 "Про затвердження Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки Украйни" (зі змінами)
Наказ Міністерства освіти і науки України від 06.01.2015 №2 "Щодо заходів безпеки у навчальних закладах"
Наказ Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 №974 "Про затвердження правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України"
Лист Міністерства освіти і науки України від 18.07.2013 №1/9-503 "Про використання інструктивно-методичних матеріалів з питань створення безпечних умов організації навчально-виховного процесу в групі продовженого дня загальноосвітнього навчального закладу"
Лист Міністерства освіти і науки України від 26.05.2014 №1/9-305 "Про використання методичних матеріалів "Вимоги безпеки учнів під час канікул"
Лист Міністерства науки і освіти України від 16.06.2014 №1/9-319 "Про використання методичних матеріалів щодо організації навчання і перевірки знань, проведення інструктажів з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності"
Лист Міністерства освіти і науки України від 30.07.2014 №1/9-385 "Методичні рекомендації для проведення бесід з учнями загальноосвітніх навчальних закладів з питань: уникнення враження мінами і вибухонебезпечними предметами та поведінки у надзвичайній ситуації"
Спільний лист Міністерства освіти і науки України та Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 05.02.2015 №1/9-55/02-1645/12 "Про заходи безпеки на можливі ризики виникнення надзвичайних ситуацій, терористичних актів, диверсій, мінування"
АЛГОРИТМ ДІЙ У РАЗІ НЕЩАСНОГО ВИПАДКУ
І. Алгоритм дії керівника закладу у разі нещасного випадку під час освітнього процесу.
1. Після отримання повідомлення про нещасний випадок у навчальному закладі, або під час навчально-виховного процесу організувати:
· надання невідкладної допомоги дитині медичною сестрою (у разі її відсутності, педагогічними працівниками, які мають посвідчення медичної сестри),
· повідомлення батьків про нещасний випадок,
· виклик швидкої невідкладної допомоги у разі необхідності,
· оформлення письмового запиту до лікувальної установи щодо стану здоров’я дитини.
(Терміново)
2. Реєструвати кожний нещасний випадок, який стався під час навчально-виховного процесу та невиробничого характеру в єдиному шкільному «Журналі реєстрації нещасних випадків, що сталися з вихованцями, учнями, студентами, курсантами, слухачами, аспірантами».
(Негайно після отримання повідомлення від учителя)
3. Напра вляти до управління освіти районної ради «Повідомлення про нещасний випадок» (Додаток 1), який стався з вихованцем, учнем навчально-виховного закладу, підписуючи його особисто та повідомлення до управління освіти районної ради (Додаток 2)
( Того ж дня, як стався нещасний випадок)
4. Прийняти рішення щодо утворення комісії з розслідування нещасного випадку та видати наказ „Про розслідування нещасного випадку”.
(Упродовж доби з часу надходження від лікувально-профілактичного закладу повідомлення про нещасний випадок)
5. Взяти пояснювальні зі свідків нещасного випадку, або осіб, які допустили порушення, що призвели до нещасного випадку.
( Того ж дня, коли стався нещасний випадок)
6. Провести позапланові інструктажі (у разі необхідності), додаткові бесіди з учнями з записом до щоденників та журналів, нараду з педагогами.
( Протягом двох діб)
7. Скласти акт за підсумками розслідування нещасного випадку за встановленою формою Н-Н (Додаток 3) у п’яти примірниках і направляти по одному примірнику:
· потерпілому або особі, яка представляє його інтереси;
· до підрозділу, де стався нещасний випадок;
· до архіву навчального закладу;
· до районного управління освіти;
· до управління освіти ?.
(Не пізніше трьох днів з моменту закінчення розслідування)
8. Порушити клопотання про притягнення до відповідальності осіб, які допустили порушення законодавчих та нормативних актів з охорони праці, вимог безпеки проведення навчально-виховного процесу.
( Разом з актом форми Н-Н)
9. Тримати на контролі питання щодо стану здоров’я дитини та надання необхідної допомоги.
(Керівнику закладу та класному керівнику)
10. Після того, як дитина одужала та приступила до занять, надати до управління освіти району та до управління освіти районної ради „Повідомлення про наслідки нещасного випадку” відповідно до довідки лікувальної установи ( Додаток 4).
( Протягом двох діб після одужання дитини)
11. До журналу реєстрації нещасних випадків внести інформацію про діагноз лікувальної установи та кількість днів невідвідування занять учнем.
ІІ. Алгоритм дії керівника закладу у разі нещасного випадку у позаурочний час.
1. Класним керівникам постійно тримати на контролі питання відвідування учнями навчальних занять та у разі відсутності з’ясувати причину. Якщо учень відсутній у зв’язку з травмуванням, треба взяти у батьків довідку з лікувальної установи, куди звертались батьки, або направити від закладу запит до тієї лікувальної установи, куди звертались батьки.
2. Повідомити управління освіти районної ради про нещасні випадки невиробничого характеру за встановленою формою (Додаток 5) після отримання письмового повідомлення від лікувально-профілактичних закладів, до яких звернулися або були доставлені потерпілі (травми, отримані внаслідок заподіяних тілесних ушкоджень іншою особою, отруєння, самогубства, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою, травми, отримані внаслідок стихійного лиха, контакту з тваринами тощо).
(Упродовж доби)
3. Провести відповідну роботу, щодо запобігання повторення випадків травмування (додаткові бесіди з учнями з записом до щоденників та журналів).
(Упродовж доби)
4. Тримати на контролі питання щодо стану здоров’я дитини та надання необхідної допомоги.
(Керівнику закладу та класному керівнику)
5. Після того, як дитина одужала та приступила до занять, надати до управління освіти району та до управління освіти районної ради „Повідомлення про наслідки нещасного випадку” відповідно до довідки лікувальної установи. ( Додаток 4)
( Протягом двох діб після одужання дитини)
6. До журналу реєстрації нещасних випадків внести інформацію про діагноз лікувальної установи та кількість днів невідвідування занять учнем.
( Після одужання дитини)
ДОРОГА ДО ШКОЛИ
Дорога до школи завжди є справжньою пригодою, але інколи вона може містити небезпеку, про яку ти маєш знати для того, щоб бути у безпеці.
Такі прості речі, як правильний одяг та світловідбиваючий матеріал, можуть зробити твою дорогу до школи безпечнішою.
Уяви свою дорогу до школи. Скільки дорожніх знаків ти бачиш? Скільки світлофорів ти проходиш? Скільки разів ти повинен перейти вулицю? При цьому не забувай звертати увагу також і на машини, що рухаються.
Особливо це стосується холодних і темних осінніх і зимових місяців. Ми радимо тобі носити світлий одяг, щоб водії машин тебе краще бачили у темряві.
Щоб зробити себе ще більш помітним для водіїв, доцільно пришити до одягу світловідвідбиваючий матеріал, який може врятувати твоє життя. Ти можеш, наприклад, зробити аплікацію з такого матеріалу та нашити її на свій одяг або прикріпити до рюкзака чи портфеля.
При увімкненому ближньому світлі водій автомобіля може побачити пішохода, який носить світловідбиваючий матеріал, з відстані 150 метрів. Якщо ж на тобі немає такого матеріалу, то водій машини побачить тебе лише з 30-ти метрів. А це дуже мало для того, щоб вчасно зупинити автомобіль.
Будь завжди помітним!
Бережи своє життя!
Найважливіші дорожні знаки означають:
Стоп - ти повинен зупинитися та пропустити інших
Дати дорогу - їдь повільніше або зупинись і пропусти інших
Пішохідний перехід- ти повинен переходити дорогу саме у цьому місці
Доріжка для велосипедистів - ти повинен її використовувати для катання на велосипеді
Доріжка для пішоходів - ти повинен нею користуватися, коли йдеш пішки
Житлова зона - ти повинен їхати повільно і звертати особливу увагу на дітей, які грають на вулиці, та пішоходів
Дорога до школи на машині
Треба пристібатися ременем безпеки під час кожної поїздки у машині, причому незалежно від того, скільки ти будеш їхати: дві хвилини або дві години. Нагадуй про це також тим, хто їде поруч з тобою в автомобілі.
Тільки той, хто пристебнутий ременем безпеки перебуває у безпеці.
А чи знаєш ти, що дитина завжди має подорожувати лише у спеціальному дитячому сидінні?
Спитай у своїх батьків, чи є у них для тебе дитяче сидіння.
Дорога до школи на громадському транспорті
Багато дітей кожен день користуються громадським транспортом. Ось поради, які допоможуть тобі дістатися потрібного місця вчасно та безпечно:
- вчасно виходь з дому;
- після того, як ти вийшов із транспорту, наприклад шкільного автобуса, дочекайся, коли автобус від їде, і тільки після цього переходь дорогу;
- не кричи, не бігай та не бийся на зупинці;
- не ходи по краю тротуару;
- не поспішай, коли входиш і виходиш із транспорту;
- коли виходиш із транспорту, зверни увагу на машини, які проїжджають мимо;
- якщо тебе забирають із зупинки батьки, то вони повинні чекати на тебе біля виходу із автобуса, а не на іншому боці вулиці.
ОДИН ВДОМА
Отже, ти залишився один удома. Батьки та інші дорослі члени сім’ї на роботі, у гостях чи де-небудь. У тебе з’явилася можливість чимось зайнятися на час відсутності батьків: зануритися в улюблену справу, запросити до себе друзів, подивитися телевізор чи погратися в комп’ютерні ігри.
Юний друже, запам’ятай деякі наші поради щодо поведінки, коли ти сам удома.
1. Не залишай без догляду увімкненні, а ще краще зовсім не вмикай без потреби електроприлади, у роботі яких ти не розумієшся! Безпечне поводження з електроприладами може призвести до таких нещасних випадків, як пожежа.
2. Якщо ви з друзями вирішили пограти у тебе вдома, пам'ятай про правила безпечного поводження:
· з вогнем – ні в якому разі не грайся зі сірниками, запальничками та не включай газові прилади! Це не інструмент для дитячих іграшок! Навіть від іскринки може спалахнути велика пожежа!
· з гострими предметами – різноманітні кухонні прилади, ножиці та інші подібні речі не призначені для гри! Ти можеш когось серйозно поранити чи поранитися сам!
· ні в якому разі не експериментуйте з всілякими хімічними речовинами, які дорослі використовують у господарських цілях, оскільки багато з господарських речовин надто небезпечні для здоров’я. Потрапивши на тіло, вони можуть викликати опіки, а також пошкодити меблі тощо.
3. Якщо ти сам і у двері квартири подзвонили, пам’ятай, ти залишився за старшого у квартирі і відповідаєш як за свою безпеку, так і за збереження речей родини!
· Перевір, чи замкнені двері на замок.
· Ніколи не відкривай двері, не довідавшись, хто знаходиться за ними.
· Тобі бажано не розмовляти з незнайомцем через двері, але якщо цього не вдалося уникнути, то спочатку спитай: «Хто там?», зазирнувши у вічко, і ні в якому разі не відчиняй двері, якщо там людина, яка тобі не знайома! На допитливі запитання незнайомців про тебе, твоїх батьків, місце їх роботи, коли повертаються з роботи і таке інше – не відповідай. Але якщо тебе попросять передати якусь інформацію для дорослих, запам’ятай її і перекажи батькам.
ПРАВИЛА НАДАННЯ ПЕРШОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ
Тимчасова зупинка кровотечі
Види кровотеч:
- Артеріальна кровотеча (кров яскраво-червона, витікає пульсуючим струменем);
- Венозна кровотеча (кров темна, що не пульсує);
- Капілярний.
Зупинка артеріальної кровотечі
При артеріальній кровотечі з середніх і великих судин накладіть джгут. У разі його відсутності використовуйте пояс, ремінь або шматок одягу (тканини), згорнутий у вигляді джгута.
При цьому необхідно дотримуватися таких правил:
- Джгут необхідно накладати вище ушкодження і по можливості ближче до нього;
- Перед накладенням джгута кінцівку розмістити вище іншої частини тіла;
- Джгут краще накладати на одяг або прокладку з тканини (хустка, рушник та ін.);
- Накладений джгут зафіксувати;
- Залишити записку із зазначенням часу накладення джгута (накладений джгут може знаходитися на кінцівці тільки обмежений час: не більше 1 години влітку і не більше 30 хвилин взимку, тому припинення кровопостачання на більш тривалий термін призводить до омертвіння кінцівки).
Зупинка венозної кровотечі
Венозна кровотеча з рани на кінцівки завжди може бути зупинено шляхом накладення на рану стерильною давить.
Обов'язково пам'ятайте про заходи власної безпеки: уникайте попадання крові на слизові оболонки пошкоджені ділянки шкіри. По можливості використовуйте латексні рукавички і захисні окуляри.
ОБРОБКА НЕГЛИБОКОЇ РАНИ
· Змастіть шкіру навколо рани йодом або зеленкою.
· За допомогою гнітючої стерильною пов'язки зупиніть кровотечу і попередьте потрапляння в рану інфекції.
· Однією рукою, захопивши якомога більше площі м'яких тканин навколо рани, максимально зведіть її краю.
· Щільно зафіксуйте стерильну серветку марлевим бинтом.
Після накладення пов'язки необхідно надати пошкодженій області підняте положення.
При пораненні обличчя захопіть шкіру навколо рани великим і вказівним пальцями і легкими натисками постарайтеся за допомогою стерильною серветкою видалити кров з дна рани. Краї рани зафіксуйте лейкопластиром.
Дрібні рани і садна обробіть йодом або зеленкою і заклейте бактерицидним пластиром.
Носові кровотечі
1. Посадіть постраждалого, злегка нахиливши йому голову вперед, і дайте стекти крові. Не потрібно сильно закидати голову (кров може потрапити в шлунок, що може викликати блювоту).
2. Стисніть на 5 хвилин ніс трохи вище ніздрів (дихати при цьому потерпілий може через рот).
3. Прикладіть холод до перенісся і на потилицю (мокрий хустку, сніг, лід і т.п.).
4. Для зупинки кровотечі вставте в ніс ватяний тампон.
5. Після зупинки кровотечі обережно вийміть тампон. Потерпілий повинен уникати різких рухів і не є гарячої їжі.
Удари, переломи, вивихи
Переломи бувають:
- Відкриті;
- Закриті.
При відкритих переломах кісткові уламки через пошкоджені м'які тканини виходять назовні. Перша допомога полягає у фіксації та іммобілізації (створення нерухомості) пошкодженої кінцівки або частини тіла.
Фіксація полягає у створенні максимального спокою травмованої зони (за допомогою мягкотканних пов'язок, шин), щоб при транспортуванні або переміщенні потерпілого не заподіяти йому біль і не викликати додаткової травми (наприклад, травми м'яких тканин гострими осколками кісток) або зсуву перелому / вивиху).
Іммобілізірующую пов'язка повинна захоплювати один суглоб вгору і вниз від місця перелому / вивиху (наприклад, при переломі гомілки необхідно зафіксувати гомілковостопний гомілковостопний і колінний суглоби).
Для профілактики розвитку набряку тканин і кровотечі до місця пошкодження прикладіть холод (лід, сніг тощо).
У разі відкритого перелому закрийте область перелому стерильною серветкою або шматком бинта.
Серцево-легеневої реанімації
укладає в проведенні штучної вентиляції легень і зовнішнього масажу серця.
Показання для проведення серцево-легеневої реанімації:
· Відсутність пульсу на сонних артеріях;
· Зіниці розширені і не реагують на світло;
· Відсутність дихання (дихальних рухів грудної клітки);
· Колір шкіри синюшний або блідий;
· Відсутність тонусу м'язів.
Штучну вентиляцію легень проводять методом "рот в рот" або "рот в ніс".
Вентиляцію здійснюють після витирання марлевим тампоном (носовою хусткою) ротової порожнини потерпілого. Дихання "рот в рот" проводять через спеціальний пристрій. (Залишити якщо пристрій є в аптечці.)
Обов'язковою умовою при штучній вентиляції легень є закидання голови потерпілого так, щоб його шия, грудна клітка і голова розташовувалися в одній площині, і гортань була відкритою.
При можливому переломі / вивиху в шийному відділі хребта (наприклад, після удару в область шиї ззаду) закидання голови забороняється.
Дії:
- Встаньте з правого боку від потерпілого.
- Покладіть ліву руку на лоб потерпілого і закиньте його голову назад. Покладіть під плечі валик з одягу (куртка або ін.).
- Помістіть вказівний палець правої руки на підборіддя постраждалого під нижню щелепу і злегка підніміть її. Можна додатково захопити підборіддя великим пальцем під нижньою губою.
Будьте обережні, не тисніть сильно на м'які тканини потерпілого під підборіддям, оскільки це може призвести до порушення прохідності дихальних шляхів.
- Видаліть чужорідні тіла або блювотні маси з ротової порожнини.
- Нахиліть свою голову так, щоб ваше ліве вухо було над ротом потерпілого, а ваш погляд був спрямований на його грудну клітку. Пальці покладіть на сонну артерію.
- Оцініть стан хворого по пульсу на сонній артерії.
Якщо пульс відсутній, негайно приступайте до проведення штучної вентиляції легень та зовнішньому масажу серця. Для забезпечення власної безпеки використовуйте маску або інші найпростіші пристосування, які ви можете знайти в аптечці (можна використовувати серветку, край тонкої одягу тощо).
- Забезпечте прохідність дихальних шляхів.
- Вдихніть (не дихайте глибоко, інакше ви не зможете проводити вентиляцію довго).
- Затисніть ніс потерпілого і проводите штучне дихання рот в рот.
- Зробіть два пробних штучних вдиху.
- Оцініть стан потерпілого по наявності пульсу на сонній артерії і наявності самостійних дихальних рухів (під час штучного вдиху грудна клітка повинна підніматися; якщо надувається живіт, значить повітря потрапляє в шлунок).
- Між вдуваннями робіть паузу 2 секунди. Штучний вдих повинен бути звичайний, не форсований. Зовнішній масаж сердца.Пострадавшій повинен бути покладений на тверду поверхню. Реанімує розташовується праворуч від хворого.
Накладіть долоню лівої руки на нижню третину грудини, перпендикулярно поздовжньої осі тіла. На тильну поверхню лівої кисті перпендикулярно їй накладається права долоня. Правою рукою ритмічно, натискають на кисть лівої руки, а через неї на грудину. Поштовх-здавлювання виробляють швидко, вживаючи силу плечового пояса і вагу тіла, щоб грудина зміщувалася у напрямку до хребта на 3-4 см.
- Якщо ви проводите реанімацію одні, то після 2 вдування робіть 10-12 масажних рухів в області серця. Видих відбувається пасивно - грудна клітка потерпілого повертається у вихідне положення сама. Голова потерпілого при видиху повинна залишатися закинутою. Рот і ніс потерпілого повинні бути відкриті.
При відновленні у потерпілого дихання і при відсутності підозр на пошкодження шийного відділу покладіть його в стійке безпечне положення (див. Малюнок), в якому він може перебувати до приходу лікаря.
ТЕПЛОВОЇ (СОНЯЧНИЙ) УДАР
Ознаки:
· Волога шкіра, іноді блідість шкіри;
· Підвищена температура тіла;
· Скарги на слабкість, втома, нудоту, головний біль;
· Почастішання серцебиття і підвищення артеріального тиску.
Дії:
1. Помістити потерпілого в прохолодне, провітрюване місце (в тінь, до розкритого вікна і т.п.)
2. Розстебнути комір, ремінь, взуття.
3. Змочити голову і одяг холодною водою.
4. Напоїти злегка підсоленою водою (можна мінеральної).
При непритомності забезпечте приплив крові до голови:
- Низьким нахилом голови потерпілого (положення сидячи);
- Нахилом голови в бік (положення лежачи).
Покладіть постраждалого. Покладіть йому на голову змочений у холодній воді рушник. Робіть холодні примочки на шию і пахові області. Можна на кілька хвилин загорнути потерпілого в мокре простирадло або облити водою.
При судомах притисніть голову і тулуб потерпілого до підлоги (ліжку).
При пропажі пульсу у потерпілого починайте реанімацію.
Ураження електрострумом
Ознаки:
· Непритомний стан, зупинка дихання, судоми, паралічі.
· Поява на шкірі термічних опіків ("знаки струму" або "знаки блискавки" - ділянки шкіри жовтувато-бурого кольору або деревовидні розгалужені червоні смуги).
Дії:
1. Дотримуючись заходів безпеки, звільніть потерпілого від дії електроструму підручними струмонепровідними засобами.
2. Перевірте реакцію зіниць потерпілого на світло.
3. Перевірте, чи є пульс на сонній артерії.
4. Розстебніть одяг на потерпілому.
Якщо не дихає і не виявляється пульс на сонній артерії:
· Нанесіть удар кулаком по грудині. Перевірте, чи з'явився пульс. При відсутності пульсу починайте реанімацію.
· Підніміть ноги постраждалого. Забезпечте приплив свіжого повітря. Прикладіть холод до голови.
· Негайно пошліть кого-небудь за лікарем.
· Продовжуйте реанімацію до відновлення дихання і серцебиття.
· Розітріть тіло потерпілого і укрийте його.
Пам'ятайте, потерпілому не можна давати пити.
Загальне переохолодження організму
Дії:
1. Вкрийте потерпілого, запропонуйте йому тепле солодке питво або їжу з великим вмістом цукру.
2. При можливості дайте потерпілому 50 мл алкоголю і протягом 1 години перемістіть його в тепле приміщення.
3. У приміщенні зніміть з потерпілого одяг і розітріть тіло.
4. Помістіть постраждалого у ванну з водою 35-40 градусів (терпить лікоть) або обкласти його великою кількістю теплих грілок (можна використовувати пластикові пляшки).
5. Після зігріває ванни надіньте на потерпілого теплий сухий одяг і обов'язково укрийте його теплою ковдрою.
Відмороженні КОНЕЧНОСТЕЙ
Дії:
1. Доставте потерпілого в приміщення з невисокою температурою. З відморожених кінцівок одяг і взуття не знімайте.
2. Негайно укрийте пошкоджені кінцівки від зовнішнього тепла теплоізолюючою пов'язкою з великою кількістю вати або ковдрами, одягом.
3. Дайте постраждалому тепле, солодке питво і / або теплу їжу.
Не можна прискорювати зовнішнє зігрівання відморожених частин. Тепло повинно виникнути всередині з відновленням кровообігу.
Не можна розтирати обморожену шкіру, поміщати обморожені кінцівки в теплу воду або обкладати їх грілками, змащувати шкіру маслами або вазеліном.
Припадочний СТАН
Епілептичний припадок
Ознаки:
Слухові галюцинації, посилення апетиту або спрага, зміна настрою.
Втрата свідомості, можливі дефекація і сечовипускання.
· Поступове відновлення свідомості з амнезією (потерпілий не пам'ятає, що сталося). Свідомість постраждалого прояснюється або настає глибокий сон.
Дії:
· Оберігайте кінцівки і голову потерпілого від ударів (підкладіть під голову м'які предмети).
· Чи не здавлюйте міцно кінцівки постраждалого, тому це може призвести до травми!
· Щоб потерпілого не прикусив язика, введіть між верхньою і нижньою щелепами ручку ложки або будь-який інший предмет, обгорнутий серветкою, рушником, бинтом.
· Чи не засовуйте палець в рот потерпілого (він може відкусити).
- Розстебніть гудзики на одязі потерпілого і зніміть з нього пояс.
· Після нападу не будіть потерпілого.
Істеричний припадок
Ознаки:
· Потерпілий падає поступово, як би сповзаючи, не завдаючи собі тілесних ушкоджень.
· При падінні і до нього можуть виникати безладні рухи: потерпілий то катається по підлозі, то вигинається дугою.
· Одночасно з цим він ридає, викрикує окремі слова, відповідні психотравмирующим обставинам.
· Припадок припиняється відразу (без подальшого порушення свідомості).
Дії:
1. Припиніть істерику, використовуючи фактор несподіванки (наприклад, вдарте по щоці, облийте холодною водою, з гуркотом упустите предмет і т.д.).
2. Викличте лікаря і дочекайтеся його, перебуваючи поруч з постраждалим і стежачи за ним.
Не можна потурати потерпілому, що знаходиться в істериці, бути на приводу його вимог, що може нашкодити йому самому і оточуючим.
Здавленням кінцівок
До звільнення від здавлення (якщо кінцівка здавлена більше 15 хвилин)
1. Негайно пошліть кого-небудь за лікарем.
2. Обкладете придавлені кінцівки пакетами з льодом, снігом, холодною водою.
3. Дайте постраждалому 2-3 таблетки анальгіну, рясне тепле пиття.
4. Накладіть джгути вище місця здавлення.
5. Туго забинтуйте пошкоджені кінцівки, не знімаючи джгута.
Після звільнення від здавлення
1. Відразу накладіть джгути (якщо вони не були накладені) і туго забинтуйте кінцівки. Накладіть шини.
2. Прикладіть холод до пошкоджених кінцівок.
3. Дайте рясне тепле питво, 2 таблетки анальгіну або інше знеболююче.
Не можна звільняти здавлені кінцівки до накладення захисних джгутів та прийому постраждалим великої кількості рідини.
ХАРЧОВІ ОТРУЄННЯ
Ознаки:
Біль в животі.
· Нудота, блювота.
· Пронос (стілець буває до 10-15 разів на добу, спочатку рідкими каловими масами, а потім водянистими рясними смердючим випорожненнями).
· Підвищення температури, поява ознобу, почастішання серцебиття.
· Зниження артеріального тиску.
· Можливий непритомність, іноді судоми м'язів.
Дії:
· Негайно пошліть кого-небудь за лікарем.
При підозрі на отруєння або явному отруєнні з'ясуйте можливий характер отрути і шлях, яким ця отрута потрапила в організм (допоможуть відомості, отримані від самого потерпілого або оточуючих його людей, упаковка від препарату, запах від потерпілого, вигляд і запах блювотних мас і т.д .).
· Дайте постраждалому випити 4-5 склянок теплої води.
· Викличте блювоту, натиснувши на корінь язика або полоскотавши зів.
· Промийте шлунок повторно до повного очищення.
· Дайте постраждалому 5 таблеток потовченого активованого вугілля (запивается водою).
· Дайте рясне пиття: лужні мінеральні води, 2% -й розчин харчової соди. При блювоті в несвідомому стані поверніть голову потерпілого набік. Це необхідно зробити навіть у тих випадках, коли на перший погляд, отруєння протікає легко, тому через деякий час може наступити різке погіршення стану потерпілого.
ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПРИ ПОВОДЖЕННІ З ЕЛЕКТРИЧНИМИ ПРИЛАДАМИ
Кожен день ти користуєшся електричними приладами, але потрібно знати, що вони криють у собі небезпеку. Так, дія електричного струму на людину може призводити до електричних травм та пошкоджень, таких як скорочення м'язів, що супроводжується сильним болем, втратою свідомості, порушенням роботи серця чи дихання (або обох цих порушень разом). Іноді трапляються нещасні випадки від дії електричного струму, які приводять до смерті людини. Та щоб уникнути багатьох неприємностей, тобі достатньо завжди пам’ятати та дотримуватисьправил безпеки при поводженні з електричними приладами:
· Електронагрівальні прилади, такі як електрочайник, електросамовар, електропраска, електрокамін та інші, потрібно включати в електромережу справними.
· Якщо ти дивишся телевізор, а екран погас або почав миготіти, ні в якому разі не можна по ньому стукати. Він може загорітися або навіть вибухнути. Його треба негайно вимкнути.
· Якщо щось потрапило до телевізора, радіоприймача та інших електроприладів, які працюють, треба в першу чергу їх вимкнути. Ні в якому разі не можна лізти туди олівцем чи іншим предметом, коли електроприлад увімкнутий.
· Переважна кількість побутових електроприладів є переносними, і при цьому часто виникає пошкодження їх ізоляції. Також буває, що електричний дріт обірвався чи оголився. У таких випадках ні в якому разі не торкайся оголених місць, бо це може призвести до травми. Не залишайте без нагляду увімкненими в розетку електроприлади.
· Забороняється тягнути за електричний шнур руками, тому що він може обірватися і вразити електричним струмом.
· Не можна заповнювати водою ввімкнені в електромережу чайники, кавоварки, каструлі.
· Не торкайся мокрими руками та не витирай вологою ганчіркою електричні кабелі, штепсельні розетки, вимикачі, інші електроприлади, ввімкнені в електромережу.
· Не можна підвішувати речі на кабелі.
· Не можна бавитись із штепсельними розетками – це загрожує твоєму життю.
· Коли ідеш з дому – всі електроприлади мають бути вимкнені.
Використання електричних приладів не за призначенням або невміле користування ними, може призвести до пожежі!
Але якщо вже так сталося, що електричне обладнання загорілося, то перш за все потрібно:
· вимкнути електрорубильник. (А ти знаєш, де знаходиться електрорубильник твого помешкання? Якщо ні, тоді негайно попроси своїх батьків показати тобі його і навчити, як ним користуватися!)
· Якщо знеструмити електромережу неможливо, то слід пам’ятати: не можна застосовувати для гасіння воду та пінні вогнегасники, можна лише порошкові;
· терміново телефонуй за номером 101 і викликай пожежників на допомогу.
Якщо електроприлад зайнявся, спробуй діяти за такою схемою:
· обмотай руку сухою ганчіркою, висмикни вилку з розетки;
· накрий палаючий предмет ковдрою;
· повідом дорослих про пожежу.
Під час прогулянки ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
· підходити до оголених дротів і чіпати їх руками;
· розводити багаття, запускати повітряних зміїв під лініями електропередач;
· гратись поблизу підстанцій.
Якщо не забувати ці прості правила, то можна уникнути багатьох неприємностей.
Пам’ятай, несправності в електромережі й електричних приладах може усунути лише спеціаліст-електрик!
ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПРИ ПОВОДЖЕННІ З ГАЗОМ
У нашій країні як паливо широко використовується газ. Майже в кожній квартирі встановлено газові плити, водонагрівачі, опалювальні печі чи котли.Щоб газ приносив людям лише радість і тепло, кожний член сім'ї, починаючи зі шкільного віку, мусить знати і суворо дотримуватись правил безпечного користування газом, знати, до яких наслідків призводить порушення цих правил.Природний газ майже вдвічі легший за повітря і при витоку з приладів і газопроводів піднімається, скупчуючись у верхніх зонах приміщень.Природний і зріджений гази не мають кольору і запаху. Щоб газам надати запаху, до них додають домішки, у результаті чого з’являється запах гнилої капусти.Запам’ятай, що газ, яким користуються у побуті, є горючою речовиною і порушення правил користування ним може призвести до виникнення пожежі.
Основні вимоги безпечної експлуатації побутового газового устаткування
Для попередження виникнення пожежонебезпечної ситуації потрібно правильно користуватися побутовими газовими приладами.
Запам’ятай основні вимоги для попередження пожежі:
✔ Забороняється користуватися несправними газовимиприладами чи використовувати їх не за призначенням.
✔ Не можна залишати без нагляду працюючі газові прилади, бо на випадок затухання одного з пальників в приміщення починає надходити газ, він накопичується та, змішуючись із повітрям, утворює вибухонебезпечну суміш. Необхідно стежити, щоб рідина, що кипить, не залила вогонь пальника, протяг не загасив полум’я.
✔ Якщо газ потрапив у повітря приміщення, негайно слід закрутити кран подачі газу і провітрити приміщення.
Категорично забороняється сушити білизну чи волосся над плитою із запаленими пальниками.
✔ Не можна розміщувати біля газової плити речовини, що можуть легко займатися: папір, тканини тощо.
Порядок дій при виявленні запаху газу:
✔ ні в якому разі не використовуй сірники, запальнички та інші джерела відкритого вогню; не вмикай світло та будь-які електроприлади; не користуйся електродзвінками квартир; не використовуй телефони з дисковими номеронабирачами;
✔ негайно перекрий вентилі на газовому приладді і крани на плиті;
✔ відчини вікно і двері, створивши протяг для провітрювання приміщення;
✔ виклич аварійну службу газу за телефоном 104 і залиш приміщення.
Порядок дій у разі вибуху газу та пожежі в приміщенні:
✔ негайно перекрий вентилі на газовому приладді і крани подачі газу перед ними;
✔ терміново повідом аварійну службу газу за телефоном 104;
✔ негайно повідом пожежну охорону за телефоном 101;
✔ якщо є постраждалі - виклич швидку медичну допомогу за телефоном 103.
Правила поведінки при отруєнні газом:
✔ відчини вікна, двері;
✔ потерпілого необхідно винести на вулицю і розстебнути одяг на грудях. На голову покласти холодний компрес, а до ніг – грілку, оббризкати обличчя холодною водою, дати понюхати нашатирний спирт, напоїти міцним чаєм, кавою.
Будь завжди уважним при користування газом, неухильно дотримуйся правил експлуатації газових приладів – у цьому запорука твоєї безпеки!
ПАМ’ЯТАЙ, користуватись газовим приладдям можна тільки після того, як дорослі детально пояснять тобі правила поводження з ними і ще деякий час наглядатимуть за тим, чи правильно ти все виконуєш.
ПРАВИЛА ПОВОДЖЕННЯ З ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИМИ ПРЕДМЕТАМИ
Красива і багата земля України. Рясніє вона корисними копалинами, лісами, озерами та річками, садами та хлібами. Але земля нашої країни ще таїть неждану небезпеку. Майже шістдесят років минуло з тих пір, як закінчилася Велика Вітчизняна війна, а земля все не перестає воювати.
На жаль, в Україні ніколи не публікували повні статистичні дані про загибель людей (особливо дітей), які підірвалися на іржавому металі Великої Вітчизняної війни. Але факт залишається фактом - декілька загиблих у рік - трагічна реальність. Гинуть дорослі, намагаючись здати небезпечну знахідку в пункт прийому металобрухту або при спробі розібрати пристрій з метою отримати вибухову речовину; гинуть діти, які з цікавості підкладають боєприпаси у багаття.
До речі, знайти сьогодні «небезпечну іграшку» можна практично скрізь: в лісі, в старому окопі, на свіжозораному полі, на власному городі і навіть на вулицях міст. І якщо вибухові пристрої серійного зразка легко розпізнати за зовнішнім виглядом і діяти відповідно до ситуації, то саморобні вибухівки, що можуть з’явитися на вулицях міст і селищ визначити набагато складніше. Небезпека терористичних актів, від яких не застрахована жодна країна світу, робить питання поводження із невідомими, залишеними без догляду речами досить актуальним.
Під вибухонебезпечними предметами слід розуміти будь-які пристрої, засоби, підозрілі предмети, які здатні за певних умов (або при дії на них) вибухати.
До вибухонебезпечних предметів відносяться:
• вибухові речовини – хімічні з'єднання або суміші, здатні під впливом певних зовнішніх дій (нагрівання, удар, тертя, вибух іншого вибухового пристрою) до швидкого хімічного перетворення, що саморозповсюджується, з виділенням великої кількості енергії і утворенням газів.
• боєприпаси – вироби військової техніки одноразового вживання, призначені для поразки живої сили супротивника. До боєприпасів відносяться:
- бойові частки ракет;
- авіаційні бомби;
- артилерійські боєприпаси (снаряди, міни);
- інженерні боєприпаси (протитанкові і протипіхотні міни);
- ручні гранати;
- стрілецькі боєприпаси (патрони до пістолетів, карабінів, автоматів тощо).
• піротехнічні засоби:
- патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні);
- вибухові пакети;
- петарди.
• ракети (освітлювальні, сигнальні);
- гранати;
- димові шашки.
• саморобні вибухові пристрої - це пристрої, в яких застосований хоча б один елемент конструкції саморобного виготовлення:
- саморобні міни-пастки;
- міни сюрпризи, що імітують предмети домашнього побуту, дитячі іграшки або речі, що привертають увагу.
Як правило, при знаходженні серійних мін, снарядів, гранат дорослі люди негайно викликають фахівців, які убезпечують район і знешкоджують небезпечні знахідки в установленому порядку. Інша справа – діти. Природна цікавість спонукає їх на страшні експерименти. Діти підкладають боєприпаси у багаття, випробують їх на міцність ударами, намагаються розібрати, приносять додому, у двір, в школу.
Земля таїть багато небезпечних знахідок, на які можна натрапити під час прогулянок лісом, походів і стати їх жертвами, навіть, не підозрюючи про це. Ніхто не може гарантувати, що у землі під багаттям, розкладеним на лісовій галявині, не ховаються снаряди часів війни.
Під час прогулянок в лісі або в туристичному поході:
1. Ретельно вибирайте місце для багаття. Воно повинно бути на достатній відстані від траншей і окопів, що залишилися з війни.
2. Перед розведенням багаття в радіусі п'яти метрів перевірте грунт на наявність вибухонебезпечних предметів щупом (або лопатою обережно зніміть верхній шар грунту, перекопайте землю на глибину 40-50 см).
3. Користуватися старими багаттями не завжди безпечно. Там можуть виявитися підкинуті військові «трофеї»або такі, що не вибухнули.
4.У жодному випадку не підходьте до знайдених багать, що горять (особливо вночі). В цьому багатті може виявитися предмет, що може вибухнути.
Практично всі вибухові речовини отруйні, чутливі до механічних дій і нагрівання. Поводження з ними вимагає граничної уваги і обережності!
Пам'ятайте! Розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці-сапери, допущені до цього виду робіт.
Однією з серйозних загроз сучасного суспільства є тероризм. Майже кожного дня ми чуємо про здійснення терористичних актів у яких гинуть люди. Більшість цих актів проходить з використанням вибухових пристроїв. І це, як правило, саморобні, нестандартні пристрої, які складно відшукати, знешкодити або ліквідувати. Злочинці, як правило, поміщають їх в звичайні портфелі, сумки, банки, пакети і потім, ніби випадково, залишають в багатолюдних місцях. У такому разі важко відрізнити сумку з вибухівкою від такої ж сумки, дійсно забутої розсіяним пасажиром в трамваї, тролейбусі або автобусі. Часто такі міни – пастки мають досить привабливий вигляд. Відомі випадки застосування таких мін у авторучках, мобільних телефонах, гаманцях, дитячих іграшках.
От чому вимагають особливої уваги бездоглядні предмети в транспорті, кінотеатрі, магазині, на вокзалі або мітингу.
Люди часто гублять свої речі і, на щастя, не кожна з них несе небезпеку, але є кілька ознак, що дозволяють запідозрити вибуховий пристрій.
Слід звертати увагу на:
- припарковані біля будівель автомашини, власник яких невідомий або державні номери якого не знайомі мешканцям, а також коли автомобіль здається безхазяйним;
- наявність у знайденому механізмі антени або приєднаних до нього дротів;
- звуки, що лунають від предмету (цокання годинника, сигнали через певний проміжок часу), мигтіння індикаторної лампочки;
- наявність джерел живлення на механізмі або поряд з ним (батарейки, акумулятори тощо);
- наявність розтяжки дротів, або дротів, що тягнуться від механізму на велику відстань;
- специфічний запах.
Якщо знайдений предмет не повинен, як Вам здається, знаходитися «в цьому місці і в цей час», не залишайте цей факт без уваги.
Якщо ви знайшли забуту річ в громадському транспорті, опитайте людей, що знаходяться поряд. Постарайтеся встановити, чия вона або хто міг її залишити. Якщо господар не встановлений, негайно повідомте про знахідку водія (кондуктора).
У разі знаходження підозрілого предмету в під'їзді свого будинку, опитайте сусідів, можливо, він належить їм. При неможливості встановлення власника — негайно повідомте про знахідку у ваше відділення міліції.
Якщо ви знайшли підозрілий предмет в установі, негайно повідомте про знахідку адміністрацію.
При виявленні вибухонебезпечного пристрою:
1. Негайно повідомте чергові служби органів внутрішніх справ, цивільного захисту.
2. Не підходьте до предмету, не торкайтеся і не пересувайте його, не допускайте до знахідки інших людей.
3. Припинити всі види робіт в районі виявлення вибухонебезпечного предмету.
4. Не користуйтеся засобами радіозв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух).
5. Дочекайтеся прибуття фахівців, вкажіть місце знахідки та повідомте час її виявлення.
Пам’ятайте! Одна з основних причин нещасних випадків з вибуховими пристроями – грубе порушення елементарних правил безпеки.
У випадку, коли в будинку знайдено вибуховий пристрій і Вас евакуюють:
- одягніть одяг з довгими рукавами, щільні брюки і взуття на товстій підошві. Це може захистити від осколків скла;
- візьміть документи (паспорт, свідоцтво про народження дітей тощо), гроші;
- під час евакуації слідуйте маршрутом, вказаним органами, що проводять евакуацію. Не намагайтеся "зрізати" шлях, тому що деякі райони або зони можуть бути закриті для пересування.
- тримайтеся подалі від ліній енеропостачання, що впали.
Якщо Ваш будинок (квартира) опинилися поблизу епіцентру вибуху:
- обережно обійдіть всі приміщення, щоб перевірити чи немає витоків води, газу, спалахів і т.п. У темряві в жодному випадку не запалюйте сірника або свічки - користуйтеся ліхтариком;
- негайно вимкніть всі електроприлади, перекрийте газ, воду;
- з безпечного місця зателефонуйте рідним та близьким і стисло повідомите про своє місцезнаходження, самопочуття;
- перевірте, як йдуть справи у сусідів - їм може знадобитися допомога.
Якщо Ви опинилися поблизу вибуху, стримайте свою цікавість і не намагайтеся наблизитись до епіцентру, щоб подивитись або допомогти рятівникам. Найкраще, що Ви можете зробити – залишити небезпечне місце. До того ж, варто знати, що зловмисники часто встановлюють бомби парами, щоб, через деякий час після вибуху першої з них, пролунав другий вибух. Зловмисники розраховують на те, що після першого вибуху на його місці зберуться люди, у тому числі і представники силових структур, і, при повторному вибуху, жертв буде набагато більше.
Іноді терористи використовують поштовий канал. Так, вибухом пристрою, присланого в поштовому конверті, був покалічений секретар військового аташе британського посольства в США, а також секретар експерта з ракет професора Пільтца в Німеччині.
Для листів з пластиковою міною характерна незвичайна товщина, пружність, вага не менше 50 г і ретельна упаковка. На конверті можуть бути різні плями, проколи, можливий специфічний запах. Повинно насторожити настирне бажання вручити лист неодмінно в руки адресата і написи типу: «розкрити тільки особисто», «особисто в руки», «секретно» і т.п. Підозрілий лист не можна відкривати, згинати, нагрівати або опускати у воду.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПРИ ПОЖЕЖІ
Треба завжди пам'ятати, що необережне поводження з вогнем може призвести до найбільшої серед бід – ПОЖЕЖІ! ЗАПАМ'ЯТАЙ:
· Якщо у квартирі або будинку почалася пожежа, найголовніше - не панікувати! Необхідно негайно повідомити про це пожежну частину:
телефонуй за номером 101– чітко і ясно назви адресу і місце виникнення пожежі. Повідом сусідів.
· Якщо є можливість, то спробуй погасити вогонь засобами, що є під рукою.
· Невеликі джерела пожежі можна гасити мокрою ганчіркою (ударами зверху) або мокрим віником (розмазуючи воду по палаючій поверхні).
· Якщо вогонь розростається, необхідно відкрутити усі крани з водою на повну потужність. Нехай вода переливається у ванну: зачерпувати воду відром з ванни швидше, ніж чекати, поки відро наповниться з крану.
· Якщо у кімнаті є вазони з квітами, то землю з них можна використати для гасіння вогню.
· Не витягай з вогню предмети, що горять – це сприяє поширенню пожежі. Гаси вогонь (водою або піском) із країв до центру.
· При гасінні пожежі намагайся не відчиняти вікна і двері, бо доступ повітря підсилить вогонь.
Якщо погасити пожежу до прибуття пожежників неможливо, необхідно з іншими мешканцями будинку, не створюючи паніки, вийти на вулицю, використовуючи для цього сходові марші або пожежні драбини між балконами.
· Покидай приміщення, пригнувшись якнайнижче, адже дим направляється вгору.
· При пожежі не спускайся у ліфті, бо може відключитися електрика.
· По можливості змочи якусь тканину, прикрий нею ніс і рот.
· Під час переходів через задимлені ділянки затримуй дихання. Варто 2-3 рази вдихнути дим - і можна знепритомніти через отруєння чадним газом, що призведе до загибелі.
Ознаки отруєння чадним газом
· запаморочення;
· блювота;
· головний біль;
· червоний колір обличчя;
· непритомність.
Перша допомога при отруєнні чадним газом
· Постраждалого необхідно винести на свіже повітря.
· Негайно викликати машину швидкої медичної допомоги за телефоном 103.
Якщо вогонь палає у коридорі, на сходах тощо, і неможливо вибратися назовні, залишайся у своїй квартирі, щільно зачини двері, затули щілини мокрими ганчірками, повісь ковдру, килим або будь-що інше.
В разі загоряння дверей твоєї квартири поливай їх зсередини водою. Якщо дим проникне до квартири, пересувайся якнайнижче до підлоги, там завжди є свіже повітря. Відчини вікно або розбий його вийди на балкон і голосно клич на допомогу.
Якщо потрібно когось витягнути з вогню, обв’яжися дротом (мокрою мотузкою), вручи вільний кінець кому-небудь. Зав'яжи рот і ніс мокрою хустинкою, накрийся мокрою ковдрою або змочи одяг водою і, пригинаючись якомога нижче, заходь у приміщення.
НЕ ДОПУСКАЙ ЖАРТІВ У ВИКЛИКАХ ПОЖЕЖНОЇ СЛУЖБИ!
ПАМ'ЯТАЙ:помилковий виклик може відвернути увагу пожежників від справжньої пожежі, і тоді може згоріти чийсь будинок або навіть загинуть люди.
В Україні встановлена кримінальна відповідальність як за навмисний підпал (позбавлення волі терміном до 10 років), так і за виникнення пожежі через необережне поводження. Крім того, відшкодування матеріальних збитків постраждалим від пожежі здійснюється людиною, яка спричинила пожежу, в повному обсязі. А це означає, що через дитячі пустощі з вогнем постраждають люди або згорять матеріальні цінності, та платити за все доведеться батькам!
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ВОДІ
Найбільш чудовий відпочинок улітку - відпочинок на воді.
Окрім того вода – це чудодійний засіб оздоровлення організму. Плавання зміцнює організм, розвиває силу, спритність, витривалість. Людина, яка вміє плавати, почуває себе у воді спокійно і впевнено. Але, на жаль, для декого відпочинок біля води закінчується трагедією. Так, серед основних причин загибелі дітей на воді є невміння плавати та купання без нагляду дорослих.
Для того, щоб відпочинок на воді приніс тільки задоволення необхідно дотримуватись певних правил.
Ось вони:
· Купатися можна тільки у спеціально відведених та обладнаних для цього місцях.
· Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби.
· Купатися краще в спокійну безвітряну погоду при температурі води - не нижче +20С, повітря - не нижче +24С.
· Після прийняття їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5-2 години.
· У воду заходити слід повільно: постій і почекай, дозволяючи тілу пристосуватися до температури води. Перед зануренням у воду необхідно змочити обличчя і плечі. Це особливо важливо для тих, хто купається вперше в сезоні, а також для тих, хто особливо чутливо сприймає холод.
· У воду слід входити неспішно, обережно пробуючи дно ногою. Якщо не вмієш плавати, не заходь у воду глибше пояса, щоб не оступитися і не потрапити на глибоке місце, в яму, чи не опинитися на сильній течії.
· У воді варто бути не більше 15 хвилин. Перебуваючи у воді, не стій на одному місці, активно рухайся, плавай. Не купайся аж доти, поки тобі не стане холодно, бо при переохолодженні у воді наступає різке скорочення м'язів, що несе за собою зупинку дихання. При перших ознаках переохолодження негайно виходь з води, переодягнися у сухий одяг, зроби декілька фізичних вправ, простих рухів, присідань або побігай.
· Ніколи не плавай наодинці. Не запливай далеко, особливо за буї, оскільки можна не розрахувати свої сили. Навчися відпочивати на воді. Для цього необхідно вміти плавати на спині. Перекинувшись на спину і утримуючи себе на поверхні легкими рухами рук і ніг, ти зможеш відпочити.
· Перед тим, як стрибати у воду, переконайся у безпеці дна і достатній глибині водоймища.
· Пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно.
· Після купання не рекомендується сидіти на сонці, краще відпочити в тіні.
· Якщо ти став свідком того, що людина тоне чи кличе на допомогу - негайно повідом рятувальників, які завжди чергують на обладнаних для купання місцях.
Ні в якому разі:
· Не купайся без дорослих.
· Не залазь на попереджувальні знаки, буї, бакени.
· Не стрибай у воду з човнів, катерів, споруджень, не призначених для цього.
· Не пірнай з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів.
· Не купайся біля крутих і зарослих густою рослинністю берегів.
· Не використовуй для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин та інше знаряддя, не передбачене для плавання. Пам’ятай, надувні матраци і надувні іграшки вітром або течією може віднести дуже далеко від берега, а хвилею перевернути, з них може вийти повітря, і вони втратять плавучість.
· Не грай у воді в небезпечні ігри, а саме: не слід підпливати під тих, хто купається, хапати їх за руки чи ноги, «топити».
· Не подавай помилкові сигнали про допомогу.
· Не купайся у непогоду, при сильному вітрі, великій хвилі.
Отже, якщо ти будеш уважними та обережними і дотримуватимешся вищевказаних правил, відпочинок на воді принесе тобі лише радість та задоволення.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ЛЬОДУ
Зима - чудова пора відпочинку на льоду. Скільки радощів вона приносить! Забави на ковзанах, лижах, санчатах! Тому усі ми із задоволенням зустрічаємо цю пору року, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід, а саме тонкий лід.
Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, неміцна і не витримує маси навіть маленької дитини .
Дляоднієї людинибезпечним вважається лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною більшою за 7 см.Длягрупи людейбезпечним є лід товщиною не менше, ніж 15 см. При пересуванні декількох людей по льоду треба йти один за одним на відстані.Примасовому катанніна ковзанах лід має бути товщиною не менше, ніж 25 см.
Перш ніж ступити на лід водоймища, дізнайся про товщину льодового покриву за допомогою довгої загостреної палиці (плішні) чи іншого подібного предмета, але обов'язково легкого, який ти вільно можеш тримати в руці.
Ніколи не перевіряй товщину льоду ударами ніг!
Під час руху по льоду слідкуй за його поверхнею, обходь небезпечні місця та ділянки з кущами і травою. Особливу обережність проявляй у місцях зі швидкою течією, джерелами, струмками та теплими стічними водами підприємств. Якщо лід недостатньо міцний, негайно зупинися і повертайся назад тим же шляхом, роблячи перші кроки без відриву від його поверхні.
Спробуємо з’ясувати, що трапляється з людиною, яка опинилася в холодній воді
У людини в крижаній воді перехоплює дихання, голову ніби здавлює залізний обруч, серце скажено б'ється. Щоб захиститися від смертоносного холоду, організм включає захист – починається сильне тремтіння. За рахунок цього організм зігрівається, але через деякий час і цього тепла стає недостатньо. Коли температура шкіри знижується до 30 градусів, тремтіння припиняється і організм дуже швидко охолоджується. Дихання стає все рідше, пульс сповільнюється, тиск падає. Смерть людини, що несподівано опинилася в холодній воді, наступає найчастіше через шок, що розвивається протягом перших 5–15 хвилин після занурення у воду або порушення дихання.
У випадку, якщо ти все ж провалилися під лід:
· не піддавайся паніці, утримуйся на плаву, уникаючи занурення з головою;
· клич на допомогу;
· намагайся вилізти на лід, широко розкинувши руки, наповзаючи на його край грудьми і почергово витягуючи на поверхню ноги;
· намагайся якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу;
· вибравшись на лід, перекотися і відповзай в той бік, звідки ти прийшов, де міцність льоду вже відома.
Далі тобі необхідно переодягнутися. Якщо сухого одягу під руками не виявилось, треба викрутити мокрий і знову одягнути його. Щоб зігрітися, виконуй будь-які фізичні вправи. Можна розтертися сухою вовняною тканиною, потім необхідно сховатися в захищеному від вітру місці, добре укутатися, по можливості випити чогось гарячого.
Звичайно, треба завжди намагатися врятувати людині життя почесно, але перш ніж кинутися до того, хто провалився, тобі необхідно:
· покликати (якщо це можливо) на допомогу дорослих;
· знайти предмет, який можна кинути потерпілому (міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку або рюкзак, якщо вони без речей і мають довгу, міцно пристрочену лямку);
· оцінити, наскільки далеко від берега опинився потерпілий, і чи є можливість без перешкод дістатися до нього.
Якщо ти впевнений, що зможеш (чи готовий) врятувати людину, то:
· крикни, що ти йдеш на допомогу;
· наближайся до ополонки поповзом, широко розкинувши руки;
· підклади під себе лижі, дошку, фанеру;
· обговори свої дії з постраждалим (домовся про команду, на яку потужним ривком ти будеш його тягнути, а він в цей час намагатиметься виштовхнути тіло на поверхню);
· не підповзаючи до самого краю ополонки, подай потерпілому палицю, жердину, лижу, шарф, мотузку, санки чи щось подібне і витягніть його на лід;
· витягнувши потерпілого на лід, разом із ним поповзом повертайся назад.
Звичайно, кожний нещасний випадок на льоду є індивідуальним, і розповісти про всі варіанти щодо дій під час порятунку неможливо, але, як показує досвід, найголовніше не панікувати і правильно оцінити обстановку.
Отже, будь обережним, не ризикуй своїм життям!
Не виходь на лід без дорослих!
ІДУЧИ НА КАНІКУЛИ, ПАМ'ЯТАЙ!!!
1. Про дозвіл гуляти лише у призначених для цього місцях: на ігрових майданчиках, біля будинків, школи, у скверах чи парках.
2. Про суворе дотримання правил дорожнього руху, про поведінку в транспорті, при посадці і висадці з транспорту.
3. Про дотримання правил протипожежної безпеки при користуванні електроприладами (телевізором, праскою, холодильником) та газом.
4. Про правила поведінки в місцях громадського перебування (під час екскурсій, культпоходів, зустрічей, катання на ковзанах).
5. Про правила поведінки біля ліній електромереж, залізничного полотна, поблизу водоймищ, на воді та льоду, поряд із будівельними майданчиками, відкритими люками, біля відкритих вікон, на балконі, сходах тощо.
6. Про правила користування і правила поведінки в ліфтах.
7. Про правила користування гострими, колючими предметами, ліками, протипожежним, сільськогосподарським, будівельним та іншим інвентарем.
8. Про необхідність мити руки перед вживанням їжі, після ігор, фізичної праці, відвідування туалету.
9. Про категоричну заборону:
- чіпати незнайомі і вибухонебезпечні предмети;
- грати на проїжджій частині вулиці або поблизу неї;
- відходити далеко від будинку, в якому мешкаєш;
- обігрівати приміщення газом;
- розпалювати вогнище;
- лазити по деревах, дахах;
- грати із чужими тваринами;
- збирати незнайомі види грибів і ягід;
- пити сиру воду;
- самостійно виїжджати за місто, в ліс без супроводу вчителів або батьків;
- вступати в контакт та впускати в квартиру незнайомих людей;
- перебувати на вулиці пізніше, ніж о 21.00.